Klatka.pl
Porady finansowe  RSS
Rekordowo słabe dane o oszczędnościach Polaków. Dzieją się rzeczy, których nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy

Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat bankowych zakładanych w kwietniu po raz pierwszy w historii spadło poniżej 1 proc. i wyniosło 0,93 proc.

Źródło: forsal.pl

Banki zaostrzają wymogi udzielania kredytów w obliczu pandemii

Już w pierwszych tygodniach rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 banki znacznie zaostrzyły kryteria i warunki udzielania kredytów. W stosunku do przedsiębiorstw reakcja banków była najostrzejsza od połowy 2009 r. Z drugiej strony oferowały dotychczasowym kredytobiorcom okresowe zawieszenie spłat rat.

Źródło: forsal.pl

Nawet 4 proc. straty na lokacie. A najgorsze dopiero przed nami

Inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności kilka razy szybciej niż banki dopisują do nich odsetki. Nie jest to nic nowego – z problemem tym mierzymy się już od 5 lat. Skala problemu przybiera jednak gwałtownie na sile.

Źródło: forsal.pl

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Ogromny wzrost wydatków

Od 206 do 250 tys. zł rocznie kosztuje w Polsce wychowanie dziecka w wieku do lat 18. Od 2014 r., gdy zaczęto prowadzić badania na ten temat, koszt ten wzrósł niemal o 30 tys. zł, czyli o 16,5 proc. - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".

Tagi: PiS
Źródło: forsal.pl

Obliczanie emerytury w czerwcu 2020. Zmiany zasad waloryzacji

Osobom, które kończą swoją aktywność zawodową i podejmą decyzję o przejściu na emeryturę w czerwcu 2020 r., ZUS obliczy świadczenie na takich samych zasadach, jak w maju. Takie rozwiązanie wprowadzono w związku z epidemią COVID-19 i zagwarantowano w tarczy antykryzysowej 3.0.

Tagi: ZUS, Emerytury
Źródło: forsal.pl

Wakacje kredytowe nie tylko w pandemii. Banki chcą w zamian zmniejszenia podatku

Rząd proponuje możliwość zawieszenia spłaty w razie utraty pracy lub głównego źródła dochodu. Sektor finansowy chce rekompensaty za utracone odsetki w postaci mniejszego podatku

Źródło: forsal.pl

Polacy szukają bezpieczeństwa inwestycji nawet kosztem utraty siły nabywczej

Dynamiczny wzrost oszczędności w bankach mimo niskiego oprocentowania pokazuje, że Polacy szukają bezpieczeństwa nawet kosztem utraty siły nabywczej - ocenia analiza HRE. Powołuje się na dane NBP, według których w kwietniu nasze oszczędności wzrosły o 7 mld zł.

Źródło: forsal.pl

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być przedłużony do 28 czerwca

Trwają prace legislacyjne, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych, został przedłużony do 28 czerwca - poinformował PAP wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed.

Źródło: forsal.pl

Marcin Dec: Czy istnieje kredyt idealny? [FELIETON]

Chcesz, czytelniku, kupić mieszkanie. OK, masz wkład własny, lecz na resztę musisz wziąć kredyt hipoteczny. Tylko na jak długo? Czy istnieje optymalny okres takiego kontraktu z bankiem z twojego punktu widzenia? - pyta w felietonie ekonomista Marcin Dec.

Źródło: forsal.pl

Rząd wprowadza 3-miesięczne wakacje kredytowe. Zobacz, kto będzie mógł skorzystać

Dajemy konsumentom prawo do zawieszenia spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy, bez naliczania odsetek i innych opłat - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dotyczy to tylko jednego kredytu i osób, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca br. - dodała.

Źródło: forsal.pl

Dopłaty z programu Czyste Powietrze: na co i ile dostaniemy?

Dotacje do wymiany ogrzewania na elektryczne, pompę ciepła, piec gazowy, kocioł na pellet czy panele fotowoltaiczne w ramach programu Czyste Powietrze będą wypłacane na nowych zasadach. Ma być szybciej, ale zmieni się też wysokość dopłat. Kiedy i jakie zmiany wejdą w życie? Kiedy banki zaczną udzielać kredytów z dotacjami? Sprawdziliśmy.

Tagi: Kredyty, Banki
Źródło: forsal.pl

Oszczędzanie w czasie kwarantanny. Pandemia pokazała, jak wiele wydajemy na kaprysy

Miesiąc bez galerii handlowych, kin i restauracji niektóre rodziny zakończyły z kilkoma tysiącami złotych oszczędności. I w końcu policzyły, jak wiele wydają na zakupowe kaprysy.

Źródło: forsal.pl

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych leci w dół. Resort finansów zmienił warunki

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oferowanych w maju będzie niższe, ale klienci detaliczni będą nadal korzystać z preferencji względem inwestorów na rynku hurtowym - wynika z piątkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Źródło: forsal.pl

Minister finansów: Może się okazać, że Polskę czeka recesja, ale nie wiadomo, czy obejmie ona cały rok

Może się okazać, że Polskę czeka recesja, ale nie wiadomo na razie, czy obejmie ona cały rok - informuje minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z portalem gazetalubuska.pl. Zapewnia, że zapowiedzi odmrażania gospodarki nie wynikają ze złego stanu finansów państwa.

Źródło: forsal.pl

Co dalej z 500 plus i trzynastą emeryturą? Jest deklaracja premiera

Dzisiaj rodziny z dziećmi mogą w łatwiejszy sposób przejść przez ten trudny czas dzięki 500 plus, a emeryci dzięki trzynastej emeryturze. My wszystkie te programy społeczne, programy prorodzinne zamierzamy utrzymać - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: forsal.pl

Awaria w PKO BP i Pekao. "Większość problemów została już usunięta"

Dwa banki: PKO BP i Pekao doświadczyły problemów z elektronicznymi systemami obsługi klientów. Większość problemów została już usunięta - poinformowały w poniedziałek PAP służby prasowe obu banków.

Tagi: PKO BP, Banki
Źródło: forsal.pl

Maląg: Świadczenie 500 plus nabrało nowego wymiaru - pozwala rodzinom przeżyć miesiąc

Dzisiaj świadczenie 500 plus nabrało nowego wymiaru - pozwala rodzinom przeżyć miesiąc, w sytuacji, gdy jeden z rodziców może stracić pracę przez pandemię - przekonywała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Źródło: forsal.pl

Zakładanie lokat traci sens. Oprocentowanie spadnie niemal do zera

Jeszcze w lutym średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat wynosiło średnio 1,2 proc. Po dwóch obniżkach stóp procentowych coraz więcej jest ofert z oprocentowaniem niewiele wyższym od zera np. 0,2 proc. lub nawet 0,01 proc.

Źródło: forsal.pl

Santander: po obniżce stóp przez RPP stracimy na odsetkach do 450 mln zł

Santander Bank Polska szacuje, że w związku z decyzją RPP o obniżkach stóp procentowych grupa straci na odsetkach od 380 do 450 mln zł - ocenił bank w czwartkowym komunikacie.

Źródło: forsal.pl

Masz kredyt mieszkaniowy i wpadłeś w tarapaty? Analityk: Są trzy koła ratunkowe

Właściciele kredytów mieszkaniowych, którzy wpadli w tarapaty finansowe mogą skorzystać co najmniej z trzech kół ratunkowych; należy jednak się pospieszyć - wskazuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Źródło: forsal.pl

reklama
Klatka.pl
Polecamy
Windykacja należności w praktyce

#zrodlo

Niezapłacone na czas faktury to prawdziwa zmora wielu przedsiębiorców. O ile jeszcze spóźnienia w płatnościach są do pewnego stopnia akceptowalne, o tyle ich całkowity brak w skrajnym przypadku może doprowadzić do upadłości firmy. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien być przygotowany na taką ewentualność i wiedzieć co robić w takiej sytuacji? Jak wygląda windykacja faktur w praktyce?...

Źródło: www.finanseosobiste.pl

reklama
Klatka.pl
Kontakt z nami