Hopaj
Podatki  RSS
Sejm poparł część poprawek Senatu do ustaw podatkowych, dot. m.in. PKWiU

#zrodlo
Sejm poparł część poprawek o charakterze redakcyjnym, dostosowujących ustawy podatkowe do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), a także regulujących kwestie obliczeń podatku rencistów. Za przyjęciem ustawy wraz z częścią poprawek Senatu opowiedziało się 235 posłów, 217 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kongres „Cyfryzacja polskiej gospodarki” i wyniki Rankingu Izb i Urzędów Skarbowych DGP [RETRANSMISJA]

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do obejrzenia transmisji II edycji Kongresu „Cyfryzacja polskiej gospodarki”, która odbędzie się 9 czerwca 2020 r. o godz. 10. Podczas kongresu ogłosimy też wyniki Rankingu Izb i Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej.

Tagi: Dzieci, ING
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak wnioskować o odroczenie podatku, rozłożenie go na raty lub umorzenie [PODCAST]

#zrodlo
Koronawirus dla wielu firm oznacza brak obrotów lub znacznie mniejsze obroty. A mniej pieniędzy w firmie to problemy z płatnościami ZUSu czy podatków.

Tagi: Firma, ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odroczone obowiązki podatkowe, większa elastyczność KAS. Oto 15 antykryzysowych propozycji MF

#zrodlo
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się lista rozwiązań, które zostaną podjęte w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Mają ulżyć przedsiębiorcom, których biznes cierpi z powodu pandemii koronawirusa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kościński: Podatek cyfrowy musi być. Najlepiej ani polski, ani unijny, tylko globalny

#zrodlo
Podatek cyfrowy musi zostać wprowadzony, ponieważ jego brak prowadzi do zniekształcenia rynku i nieuczciwej konkurencji, uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Resort nie zakładał jednak wpływów budżetowych z tytułu tej daniny w tym roku i czeka do lata na propozycję globalnego rozwiązania w tej kwestii, nad którą pracuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kontrole powinny trwać krócej niż dotychczas zakładano [PODCAST]

#zrodlo
Sprawdzany przez fiskusa mikroprzedsiębiorca musi otrzymać protokół z kontroli w ciągu 12 dni roboczych od momentu wejścia urzędników do firmy. Przepisy nie pozwalają weryfikować jego rozliczeń przez okrągły rok.

Tagi: Firma, Fiskus, PiS, USA
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skarbówka może już analizować dane zaciągnięte z kas online

#zrodlo
Z początkiem tego roku administracja skarbowa zyskała nowe narzędzie do namierzania podatników, którzy nie rejestrują swojego obrotu. Ma stały dostęp do informacji o sprzedaży detalicznej

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jakie klauzule przeciw unikaniu opodatkowania może obecnie stosować fiskus? [PODCAST]

#zrodlo
Ministerstwo Finansów od kilku lat uszczelnia system podatkowy, wprowadzając do przepisów kolejne klauzule przeciw unikaniu opodatkowania. Obecnie w przepisach mamy aż osiem takich klauzul, włącznie z klauzulą generalną. Celem tych działań jest odstraszenie podatników od agresywnych optymalizacji podatkowych i od unikania opodatkowania.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Propozycja opodatkowania dochodu Airbnb jest prawnie i finansowo problematyczna [OPINIA]

#zrodlo
Wolałbym usiąść z [szefem Airbnb] i powiedzieć [mu]: Wiesz, że musisz płacić podatek w Polsce, inaczej to [….]. To oczywiste, że musisz płacić podatek, więc ile jesteś gotów zapłacić?”. To parafraza wywiadu ministra finansów Tadeusza Kościńskiego sprzed kilkunastu dni. Propozycja opodatkowania dochodu Airbnb jest prawnie i finansowo problematyczna, forma przekazu (wywiad) mało dyplomatyczna, a efekt PR niekorzystny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jakie koszty odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej [PODCAST]

#zrodlo
Wydatki dotyczące osób niepełnosprawnych w zeznaniu rocznym mogą odliczyć nie tylko np. osoby zatrudnione na etat, ale też prowadzące firmę. Preferencja dotyczy również przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych tj. według skali i ryczałtowców.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wzmocnienie współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych. Kościński i Le Maire piszą do KE

#zrodlo
Minister finansów Tadeusz Kościński oraz francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire podpisali wspólny list do Komisji Europejskiej (KE), gdzie wyrazili m.in. potrzebę wzmocnienia unijnej współpracy i zwalczania oszustw dotyczących podatków, podało Ministerstwo Finansów.

W VAT nowelizacja goni nowelizację, a w planach są już kolejne

#zrodlo
Koniec roku 2019 i początek 2020 to był czas wielu zmian, z którymi muszą teraz zmierzyć się podatnicy VAT. Wymaga to od nich śledzenia wielu aktów nowelizujących (w tym również na gruncie europejskim), po których rozproszone są nowe regulacje. Odpowiednie stosowanie się do nowych przepisów stawia przed przedsiębiorcami również wyzwania techniczne – niezbędne może okazać się wdrażanie nowych narzędzi do systemów finansowo-księgowych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

„Głos podatnika”. Ministerstwo Finansów czeka na pomysły i opinie obywateli

#zrodlo
Ministerstwo Finansów uruchomiło wczoraj nową aplikację umożliwiającą przesyłanie do resortu pomysłów i opinii, które usprawnią system podatkowy. Na razie dotyczy to tylko PIT, CIT i VAT. W kolejnym etapie mają się pojawić inne tematy zgłoszeń. Aplikacja dostępna jest na stronie Podatki.gov.pl i TwojGlos.gov.pl.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niecelowość i generowanie nadmiernych obciążeń. Rzecznik MŚP przedstawia uwagi do projektu ustawy o tzw. podatku od cukru

#zrodlo
Rzecznik MŚP przedstawia uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów zakładającego wprowadzenie od 1 kwietnia 2020 r. tzw. „podatku od cukru” - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fiskus nie może zakładać, że firmowe auto będzie wykorzystane prywatnie

#zrodlo
Fiskus nie może odmówić pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych i paliwa do firmowego auta tylko dlatego, że nie może wykluczyć, iż zostanie ono wykorzystane przez przedsiębiorcę do celów prywatnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niektórzy płatnicy muszą skorygować PIT-11 [PODCAST]

#zrodlo
W tym roku PIT-11 spowodował wiele zamieszania. Pojawiły się różne interpretacje jak wypełnić ten formularz - w przypadku, gdy firmy zatrudniają młodych pracowników i zleceniobiorców tj. do 26 roku życia.

Tagi: Firma, PIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatek cukrowy. Dziewięć organizacji rolniczych napisało sprzeciw

Dziewięć organizacji rolniczych skierowało do resortów zdrowia i rolnictwa pismo, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu nowej opłaty - podatku cukrowego od napojów. Zdaniem branży, "nowa danina jest szkodliwa dla sadowników, producentów oraz samych konsumentów". Branża obawia się spadku zapotrzebowania na polskie owoce i warzywa o ok. 95 tys. ton rocznie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kościński: Chcemy, by Airbnb płacił podatki w Polsce

#zrodlo
Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w opublikowanym w poniedziałkowym "Financial Timesie" wywiadzie, że chce, by amerykański serwis Airbnb płacił podatki od uzyskiwanych w Polsce dochodów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

CIT w 2020r.: Przegląd zmian. Sprawdź, co się zmieni

#zrodlo
Przełom nowego roku oznacza już tradycyjnie zmiany w systemie podatkowym i wymaga od podatników wytężonej pracy w przygotowaniu się do nowych regulacji i wymogów oraz, co najważniejsze, nauczenia się stosowania nowych przepisów w praktyce. Liczba zmian dokonanych z 1 stycznia 2020 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2473; dalej: ustawa o CIT) w porównaniu do 2019 r. jest znacznie mniejsza. Nie są to też na pewno zmiany równie rewolucyjne, jednak niektóre z nich są w praktyce bardzo istotne jako element szerszych zmian systemowych.

Tagi: Podatki, CIT, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Liczba transakcji split payment zbliżyła się w grudniu do 6 mln operacji

#zrodlo
Liczba transakcji split payment zbliżyła się w grudniu do 6 mln operacji, a w całym 2019 r. podatnicy w ramach tego mechanizmu zapłacili 27,4 mln razy.

Tagi: Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Polskie firmy nie mogą zmarnować swojej szansy. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

- Polskie firmy omija szansa na szybką i zdecydowanie tańszą rewolucję cyfrową - mówi w rozmowie z money.pl Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej. W Polsce wciąż niewiele przedsiębiorstw korzysta z chmurowych rozwiązań, które pozwalają zdecydowanie szybciej wdrażać nowe rozwiązania i usługi. - W Europie Zachodniej wskaźniki wykorzystania usług chmurowych są kilkukrotnie wyższe - przekonuje Potoczek. I właśnie dlatego bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju stworzyły krajową spółkę, operatora chmury. Ma za zadanie dostarczać usługi dla IT. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła współpracę z amerykańskim gigantem Google. O szczegółach tej współpracy, ofercie Operatora Chmury Krajowej oraz zyskach dla przedsiębiorców Michał Potoczek tłumaczył podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Więcej w materiale wideo.

Źródło: www.money.pl

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami