Hopaj
Podatki  RSS
CIT dla spółek komandytowych już pewny. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w podatkach

#zrodlo
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zakładającą m.in. objęcie zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych, podała Kancelaria Prezydenta.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MF: Błędy związane z nowym JPK_VAT dotyczyły m.in. podpisywania plików

#zrodlo
Błędy związane z wysyłanymi po raz pierwszy w listopadzie br. nowymi plikami JPK_VAT dotyczyły m.in. ich podpisywania - poinformował dyrektor z MF Przemysław Krawczyk. Zapewnił, że kary będą nakładane tylko na tych podatników, którzy celowo uniemożliwiają fiskusowi weryfikację transakcji.

Tagi: VAT, Fiskus, PiS, Kary
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. estoński CIT

#zrodlo
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą m.in. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT) oraz specjalny fundusz inwestycyjny, umożliwiający szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych, podała Kancelaria Prezydenta.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatek od cukru 2021: Kto zapłaci nową opłatę? Ile wyniesie?

#zrodlo
Podatek od cukru zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021. Nową opłatę wprowadza ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Tagi: Podatki, BOR
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sejm nie poparł wyłączenia spółek komandytowych z noweli CIT

#zrodlo
Sejm nie poparł w sobotę senackiej poprawki zakładającej wyłączenie spółek komandytowych z nowelizacji ustawy o CIT.

Tagi: CIT, Sejm, Ustawy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Senat wniesie do Sejmu projekt noweli o podatkach i opłatach lokalnych

#zrodlo
Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, doprecyzowującego przepisy dotyczące zwolnienia gruntów kolejowych od podatku od nieruchomości. Inicjatywę legislacyjną Senatu poparło 52 senatorów, 45 było przeciwnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GTU_09 nie tak kłopotliwe, jak się wydawało

#zrodlo
Nie każdą sprzedaż leków i wyrobów medycznych należy oznaczać w JPK_V7 specjalnym kodem – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowy JPK_VAT. Co grozi za podanie błędnego kodu GTU

#zrodlo
W nowym JPK przedsiębiorcy muszą oznaczać kodami transakcje sprzedażowe dotyczące niektórych grup towarów i usług (GTU). Każdy błąd może oznaczać 500 zł sankcji finansowej. Podatnik dostanie jednak czas na zrobienie korekty. Ministerstwo Finansów zapewnia ponadto, że karane będą tylko „celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy”.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Fiskus chce VAT, nawet gdy nie było transakcji

#zrodlo
Odstępne od sprzedającego, który wycofuje się z umowy, jest opodatkowane VAT – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Tagi: VAT, Fiskus, Umowy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Inwentaryzacja w pytaniach i odpowiedziach

Spis z natury przeprowadza się w obecności osoby materialnie odpowiedzialnej za spisywane składniki majątkowe, a w przypadku jej nieobecności – osoby przez nią upoważnionej. W sytuacji, gdy lawinowo rośnie liczba zakażeń, warto zadbać o odpowiednie upoważnienia. Jeśli jednak w spisie z natury z ważnych przyczyn nie może uczestniczyć osoba materialnie odpowiedzialna i nie upoważniła do tej czynności innej osoby, spis powinien być przeprowadzony przez co najmniej trzyosobową komisję.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowy JPK_VAT trzeba wysłać do 25 listopada. Jedni wypełnią go w całości, inni tylko w części

#zrodlo
Do 25 listopada 2020 r. vatowcy muszą po raz pierwszy wysłać plik JPK_VAT na nowych zasadach. Od tego, czy rozliczają VAT kwartalnie czy miesięcznie zależy, którą wersję pliku wybiorą i czy wypełnią go w dwóch, czy tylko w jednej części.

Tagi: VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MF: Przywrócono dostępność bezpłatnych narzędzi do obsługi JPK_VAT

Z powodu awarii podatnicy nie mieli dostępu do oprogramowania, które służy m.in. do generowania i wysyłki JPK_V7.

Tagi: Podatki, VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

JPK_V7 i kod "TP". Trzeba teraz badać stan cywilny wspólników i członków zarządu

#zrodlo
Kto jest czyją teściową, kto powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia? Tym wszystkim mają się teraz zajmować księgowi i biura rachunkowe, żeby nie popełnić błędu przy składaniu nowego JPK_V7.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podwójne opodatkowanie spółki komandytowej. Jak ustrzec się przed niekorzystnymi zmianami CIT?

#zrodlo
28 października 2020 r. Sejm uchwalił zmiany do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowy projekt budzi ogromne kontrowersje z uwagi na to, że wprowadza opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych. Zmiany mogą wejść w życie już 1 stycznia 2021 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Możliwe utrudnienia w dostępie do wysyłania JPK w czwartek 29 października

#zrodlo
Ministerstwo finansów informuje o możliwości wystąpienia w czwartek utrudnień w dostępie do bezpłatnych narzędzi do generowania i wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych na stronie podatki.gov.pl - poinformował resort w środę na Twitterze.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sejm przyjął „estoński CIT”. Poprawki rozszerzające krąg uprawnionych podatników odrzucone

Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładającą wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, odrzucając jednocześnie poprawki zakładające możliwość poszerzenia kręgu uprawnionych o spółdzielnie, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Więcej firm skorzysta z 9-procentowej stawki CIT oraz ryczałtu

Wprowadzenie nowych ulg dla przedsiębiorców: podwyższenie limitu przychodów, kwalifikujące do objęcia 9-procentowym CIT-em do 2 mln euro z 1,2 mln rocznie, podwyższenie limitu dla rozliczających się ryczałtem do 2 mln euro z 250 tys. oraz wprowadzenie estońskiego CIT to koszt od 3 do 6 mld zł rocznie, "bliżej 6 mld zł", poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Tagi: Firma, Premier, CIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Estoński CIT dla większej liczby firm. Rząd podniesie limit obrotów do 100 mln zł

Rząd planuje podniesienie rocznego limitu przychodów dla przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u do 100 mln zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładający takie rozwiązanie. Dotychczas planowano, że będzie to 50 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zerowy podatek PIT: Więcej osób skorzysta z tego rozliczenia

Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska. Jak mówił, powinno to zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

JPK_V7. Nowe obowiązki podatników: kody GTU i inne oznaczenia

1 października 2020 r. zacznie obowiązywać JPK_V7, czyli nowy wzór Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedsiębiorcy będą zobowiązani oznaczać w nim specjalnymi kodami niektóre towary i usługi, transakcje oraz dowody sprzedaży i nabycia.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Polskie firmy nie mogą zmarnować swojej szansy. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

- Polskie firmy omija szansa na szybką i zdecydowanie tańszą rewolucję cyfrową - mówi w rozmowie z money.pl Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej. W Polsce wciąż niewiele przedsiębiorstw korzysta z chmurowych rozwiązań, które pozwalają zdecydowanie szybciej wdrażać nowe rozwiązania i usługi. - W Europie Zachodniej wskaźniki wykorzystania usług chmurowych są kilkukrotnie wyższe - przekonuje Potoczek. I właśnie dlatego bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju stworzyły krajową spółkę, operatora chmury. Ma za zadanie dostarczać usługi dla IT. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła współpracę z amerykańskim gigantem Google. O szczegółach tej współpracy, ofercie Operatora Chmury Krajowej oraz zyskach dla przedsiębiorców Michał Potoczek tłumaczył podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Więcej w materiale wideo.

Źródło: www.money.pl

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami