Prointegra
Podatki  RSS
Nowy JPK_VAT już od 1 października. Oto najważniejsze zmiany dla firm

#zrodlo
Wszyscy czynni podatnicy VAT będą musieli raportować transakcje dokonane po 1 października 2020 r. za pomocną nowego pliku JPK_V7. Nie będzie już wymogu osobnego przesyłania JPK i deklaracji VAT-7/VAT-7K, przybędą natomiast nowe obowiązki.

Tagi: Akcje, VAT, NATO
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MF udostępni narzędzia do nowego JPK_V7

#zrodlo
Podatnicy będą mogli przygotować i wysłać nowe pliki JPK od 1 października za pomocą narzędzi informatycznych, takich jak aplikacje e-mikrofirma i Klient JPK_WEB oraz za pomocą formularza interaktywnego.

Tagi: Firma
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wiceminister finansów: Ograniczeniu ulgi abolicyjnej nie przyświeca cel fiskalny

Ograniczeniu ulgi abolicyjnej nie przyświeca cel fiskalny - zapewnia PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. Tłumaczy, że chodzi o realizację zobowiązań międzynarodowych i utrudnienie działania podatkowym oszustom. Budżet może zyskać rocznie 210 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Emilewicz: Z ulgi na badania i rozwój (B+R) skorzystało w zeszłym roku ok. 2,5 tys. firm

#zrodlo
Z ulgi na badania i rozwój (B+R) skorzystało w ub.r. ok. 2,5 tys. firm, które odliczyły łącznie ponad 2 mld zł, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak przygotować się do nowego JPK_VAT

#zrodlo
W związku z epidemią COVID-19 termin wdrożenia nowego jednolitego pliku kontrolnego połączonego z deklaracją był już dwukrotnie odkładany. I chociaż zagrożenie koronawirusem nie ustąpiło, to Ministerstwo Finansów już zapowiedziało, że nie będzie kolejnego przesunięcia początku obowiązywania regulacji dotyczących JPK_V7 – tak więc wejdą one w życie 1 października 2020 r. Oznacza to, że firmom pozostały niecałe trzy tygodnie na przygotowanie się do nowych obowiązków. Niestety zmiany nie ograniczają się tylko do wprowadzenia jednego pliku zastępującego zarówno JPK_VAT, jak i deklarację VAT. W nowej strukturze pliku konieczne będzie bowiem podawanie wielu dotychczas niewymaganych danych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Minister finansów Francji: USA blokują wprowadzenie na świecie podatku GAFA

#zrodlo
Minister finansów Francji Bruno Le Maire powiedział w środę, że USA blokują wprowadzenie podatku od firm technologicznych, tzw. GAFA (od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple) w krajach OECD. Paryż liczy na to, że propozycję takiego podatku zgłosi UE - dodał.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może płacić estoński CIT?

#zrodlo
Jeżeli w Polsce zostanie wprowadzony tzw. estoński CIT, to nie będzie on obejmował podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą. Czy łatwo można zmienić się w płatnika CIT?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatki szczęścia nie dają? Dane statystyczne mówią co innego [OPINIA]

Nikt nie lubi płacić podatków. (Od tej reguły wyłamują się czasem miliarderzy, którzy – jak np. Warren Buffet – postulują podwyżkę podatków od najbogatszych właśnie.) Na awersji do podatków (a już zwłaszcza do ich podnoszenia) próbują zbijać polityczny kapitał osoby i ugrupowania uczestniczące w walce politycznej. Mieliśmy tego liczne dowody podczas niedawnej kampanii wyborczej. Pretendenci prześcigali się w zarzucaniu konkurentom skłonności do polityki wysokich podatków – obiecując niższe podatki („tylko mnie wybierzcie”!).

Tagi: Podatki, PIT, BOR
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Estoński CIT pozbawi firmę ulg na innowacje

#zrodlo
Spółka będzie musiała wybrać, czy skorzysta z systemu estońskiego czy z innych preferencji podatkowych, np. ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Wynika to z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów.

Tagi: Firma, CIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dwóch podatników na wspólnej roli? TSUE odpowie na pytanie

Przez lata sądy administracyjne orzekały, że w jednym gospodarstwie może być tylko jeden podmiot zarejestrowany dla celów VAT. Teraz wątpliwości co do tego nabrał Naczelny Sąd Administracyjny.

Tagi: VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kasa online również w sklepie spożywczym

#zrodlo
Jeżeli w delikatesach są sprzedawane kanapki, kawa, wino na kieliszki, które można spożyć na miejscu, to od 1 stycznia 2021 r. trzeba będzie zainstalować w nich kasę online – potwierdził dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.

Tagi: Sklepy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Estoński CIT w Polsce: Na czym polega i kto na nim skorzysta

Od przyszłego roku rząd planuje wprowadzić nowe rozwiązanie podatkowe - tzw. estoński CIT. Ma to być nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniach. O tym kto może z niego skorzystać oraz jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia go, mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP ds. podatkowych.

Tagi: Podatki, CIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

JPK_V7K. Co będzie zawierać nowa struktura JPK

Podatnicy, którzy obecnie składają deklaracje VAT raz na kwartał, od 1 października 2020 r. będą zobligowani do składania plików JPK_V7K.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

JPK_V7M. Jakie informacje będzie zawierał nowy jednolity plik kontrolny

Podatnicy, którzy obecnie składają deklaracje VAT raz na miesiąc, od 1 października 2020 r. będą zobligowani do składania plików JPK_V7M.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska nie interweniuje w sprawie opóźnień zwrotu VAT za granicą

Jeśli fiskus z innego kraju potrzebuje dodatkowych informacji od podatnika, to decyzja o zwrocie podatku wydłuża się do co najmniej sześciu miesięcy od daty otrzymania wniosku – wyjaśniła Anna Chałupa, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w odpowiedzi na poselską interpelację.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatek leśny w 2020 roku [STAWKI, TERMINY, FORMULARZE]

Podatek leśny płacą właściciele, posiadacze samoistni oraz użytkownicy wieczyści gruntów ewidencjonowanych jako lasy. Daninę uiszcza się kwartalnie (osoby fizyczne) lub comiesięcznie (osoby prawne, spółki) na konto właściwej gminy. Każdy moment powstania, zmiany lub wygaśnięcia obowiązku w podatku leśnym (np. po kupnie lub sprzedaży lasu) należy zgłosić w gminie na odpowiednim formularzu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020: Sprawdź, co się zmieni

Wchodząca w życie od 1 lipca br. matryca położy kres wielu sporom o opodatkowanie produktów podobnych. Podatnicy będą mogli dodatkowo się zabezpieczyć, występując o wiążącą informację stawkową.

Tagi: Podatki, Kreml, VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sejm poparł część poprawek Senatu do ustaw podatkowych, dot. m.in. PKWiU

Sejm poparł część poprawek o charakterze redakcyjnym, dostosowujących ustawy podatkowe do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), a także regulujących kwestie obliczeń podatku rencistów. Za przyjęciem ustawy wraz z częścią poprawek Senatu opowiedziało się 235 posłów, 217 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kongres „Cyfryzacja polskiej gospodarki” i wyniki Rankingu Izb i Urzędów Skarbowych DGP [RETRANSMISJA]

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do obejrzenia transmisji II edycji Kongresu „Cyfryzacja polskiej gospodarki”, która odbędzie się 9 czerwca 2020 r. o godz. 10. Podczas kongresu ogłosimy też wyniki Rankingu Izb i Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej.

Tagi: Dzieci, ING
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak wnioskować o odroczenie podatku, rozłożenie go na raty lub umorzenie [PODCAST]

Koronawirus dla wielu firm oznacza brak obrotów lub znacznie mniejsze obroty. A mniej pieniędzy w firmie to problemy z płatnościami ZUSu czy podatków.

Tagi: Firma, ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Polskie firmy nie mogą zmarnować swojej szansy. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

- Polskie firmy omija szansa na szybką i zdecydowanie tańszą rewolucję cyfrową - mówi w rozmowie z money.pl Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej. W Polsce wciąż niewiele przedsiębiorstw korzysta z chmurowych rozwiązań, które pozwalają zdecydowanie szybciej wdrażać nowe rozwiązania i usługi. - W Europie Zachodniej wskaźniki wykorzystania usług chmurowych są kilkukrotnie wyższe - przekonuje Potoczek. I właśnie dlatego bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju stworzyły krajową spółkę, operatora chmury. Ma za zadanie dostarczać usługi dla IT. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła współpracę z amerykańskim gigantem Google. O szczegółach tej współpracy, ofercie Operatora Chmury Krajowej oraz zyskach dla przedsiębiorców Michał Potoczek tłumaczył podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Więcej w materiale wideo.

Źródło: www.money.pl

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami