Hopaj
Biznes  RSS
Tarcza 1.0 to produkt w iście sowieckim stylu. Dobrze, że rząd wyciągnął wnioski [OPINIA]

#zrodlo
Na dziś wygląda na to, że realizuje się scenariusz, którego nikt nie przewidywał. Recesja w Polsce spowodowana epidemią COVID-19 chyba będzie płytka. Z dostępnych danych wynika, że bezrobocie wzrosło o 0,3 pkt proc. (5,5 proc. w styczniu, 5,8 proc. w kwietniu), sprzedaż detaliczna w okresie styczeń – kwiecień 2020 r. była niższa o 5,8 proc. wobec analogicznego okresu w 2019 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Mateusz Maj z VivaDrive: Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań wymaga dużo pozytywnej energii

#zrodlo
- Na pewno było dużo stresu - opowiadał gość studia Dziennika Gazety Prawnej o ostatnich miesiącach, kiedy pandemia i lockdown zatrzęsły gospodarkami świata. W ramach cyklu BiznesKontakt spróbowaliśmy się dowiedzieć, jak stosunkowo młoda firma, oparta o nowoczesne technologie, poradziła sobie w tej sytuacji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu o ponad 21 mld zł wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych

#zrodlo
Rada Ministrów przyjęła uchwałę zwiększającą o ponad 21 mld zł wydatki na Program Budowy Dróg Krajowych - poinformował we wtorkowym komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Tagi: Radni
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wirus mocno dotknął gospodarki regionu. Polska makroekonomicznym liderem [GRAFIKA]

Ostre hamowanie – tak najkrócej można podsumować wyniki środkowoeuropejskich gospodarek w w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PGNiG i Gazprom podpisały aneks. Deklarują stosowanie się do wyroku arbitrażu

#zrodlo
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z PAO Gazprom/OOO Gazprom Export aneks do kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z 25 września 1996 r., podało PGNiG. W treści aneksu strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach Kontraktu Jamalskiego, wskazanej w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Lufthansa zamierza zwolnić 22 tysiące pracowników

#zrodlo
Największy europejski przewoźnik lotniczy niemiecka Lufthansa planuje zwolnić 22 tys. osób na całym świecie w związku z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa - poinformowały w sobotę władze holdingu w komunikacie. To 16 proc. obecnego zatrudnienia.

Tagi: USA, Lufthansa, ING
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

ZUS odmawia wypłaty postojowego wspólnikom spółek jawnych. Czy ma rację?

#zrodlo
"ZUS odmawia wypłaty postojowego wspólnikom spółek jawnych. Czy ma rację?" - pyta nasz czytelnik. Ekspertka wyjaśnia.

Tagi: ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza Finansowa już dla wszystkich firm

#zrodlo
Do rozdysponowania w formie subwencji jest łącznie 100 mld zł. Teraz po 25 mld zł mogą sięgnąć też duże przedsiębiorstwa

Tagi: Forex, Targi
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza 4.0: Bank udzieli kredytu przedsiębiorcy dotkniętemu skutkami Covid-19, a do odsetek dopłaci BGK

#zrodlo
Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki lockdownu, będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytów o obniżonym oprocentowaniu. Taką możliwość daje tarcza antykryzysowa 4.0. Wszystko to za sprawą dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych dla zapewnienia płynności finansowej. W praktyce oznacza to, że zgodnie z przepisami Tarczy 4.0 banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów, a do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

#zrodlo
150 z 409 działających w Polsce spółek rolniczych, a więc wielkich gospodarstw użytkujących po ponad tysiąc hektarów, może zniknąć z rynku na skutek przepisów wprowadzonych w 2011 r. Nie zdecydowały się one oddać do państwowych zasobów 30 proc. użytków dzierżawionych od Skarbu Państwa, licząc na zmianę przepisów. W efekcie, wraz z wygasaniem umów, będą tracić prawo do użytkowania ziemi. Ta będzie przydzielana rolnikom indywidualnym, ponieważ docelowy model rolnictwa w Polsce ma być oparty na gospodarstwach rodzinnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

25. Ranking firm TSL. Kto w czołówce tym razem? Zapraszamy na galę wręczenia nagród

#zrodlo
Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do obejrzenia transmisji gali 25. Rankingu firm TSL. Podczas tego wydarzenia zaprezentujemy najlepsze firmy z branży TRANSPORT-SPEDYCJA-LOGISTYKA. Gala odbędzie się 16 czerwca 2020 r. o godz. 12 w serwisie gazetaprawna.pl, a pełne wyniki rankingu opublikowane zostaną 18 czerwca w dodatku do Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tacza antykryzysowa nabiera kształtu. Znamy szczegółowe rowiązania specustawy [NEWS DGP]

Najważniejszych rozwiązania z projektów nowelizacji specustawy, do której dotarł DGP. Rozwiązania mają pomóc walczyć z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Duda koryguje pakiet antykryzysowy. Samozatrudnieni w trudnej sytuacji będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS

#zrodlo
Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy; zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Koronawirus w Polsce: Jak pracodawca może ratować firmę przed upadłością?

#zrodlo
Wprowadzony stan zagrożenia epidemiologicznego bez wątpienia wpłynie na powstanie nowego ładu gospodarczego na świecie. Przedsiębiorcy mają pełną świadomość tego, że dotkliwie odczują skutki gospodarcze koronawirusa. Większość drży w obawie przed upadłością.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

KE wskazuje zasady udzielania pomocy publicznej w związku z pandemią

#zrodlo
Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące maksymalnych wartości pomocy publicznej, jaka może zostać udzielona przedsiębiorstwom, zasady gwarancji udzielanych pożyczek, a także regulacje dotyczące obowiązków sprawozdawczych dla programów, których celem jest pomoc przedsiębiorstwom z powodu szoku wywołanego epidemią koronawirusa. Pomoc ta powinna zostać udzielona do 31 grudnia 2020 roku na maksymalnie sześć lat. Dokumenty, jej dotyczące powinny być przechowywane przez 10 lat od momentu udzielenia.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

400 mln zł dla firm cierpiących z powodu pandemii. MFPR uruchomi nowy fundusz pożyczkowy

#zrodlo
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) planuje uruchomienie nowego funduszu pożyczkowego o wartości co najmniej 400 mln zł, który ma zapewnić przedsiębiorstwom finansowanie kapitału obrotowego na czas oddziaływania kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, poinformowano.

Tagi: Firma, PIT, USA
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza antykryzysowa: Jaka pomoc dla małych firm

Tarcza Antykryzysowa to pakiet pomocowy przygotowany przez rząd, który ma wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii COVID-19. Sprawdź, jakie rozwiązanie program antykryzysowy ma dla sektora małych przedsiębiorstw.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ochrona sygnalistów: Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

#zrodlo
Uwagę opinii publicznej coraz częściej przykuwa termin sygnalista, wykorzystywany na określenie osoby dokonującej zgłoszenia nieprawidłowości zauważonych najczęściej w działaniu jakiejś firmy lub organizacji. Definicja ta dość swobodnie weszła do przekazów medialnych jednakże towarzyszą jej, w społecznym odczuciu, pewne negatywne emocje.

Tagi: Firma
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak zmienić dane w KRS?

#zrodlo
Prowadzisz spółkę? Czasem konieczna będzie aktualizacja danych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Dowiedz się, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Tagi: Spółki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Emilewicz: Polski biznes może skorzystać na kryzysie związanym z koronawirusem

#zrodlo
Kryzys związany z epidemią koronawirusa paradoksalnie może być szansą dla polskich przedsiębiorców – przyznała w czwartek w Poznaniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. O polskie produkty i usługi pyta w ostatnim czasie wielu inwestorów dotąd związanych z dostawcami z Chin.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami